اعمال شب قدر

شب قدر يكى از برترين شب هاى سال است «لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْر» و در هر سال يك بار تكرار مى شود.

براى اين شب بزرگ اعمال فراوانى در روايات اهل بيت(عليهم السلام) ذكر شده است.

برخى از اعمال آن چنين است:

1. احياء و شب زنده دارى.

2. نماز خواندن. در حديثى امام صادق(عليه السلام) مى فرمايند: در شب قدر يك صد ركعت نماز بخوان.

راوى مى گويد: اگر نتوانستم ايستاده بخوانم چگونه بخوانم؟ امام فرمود: نشسته بخوان. عرض كرد: اگر نتوانستم نشسته بخوانم؟ امام فرمود: در بستر بخوان.

3. صدقه دادن.

4. دعا و استغفار.

5. زيارت امام حسين(عليه السلام).

6. غسل در شب قدر.

7. خواندن سوره قدر.

 درباره شب قدر بیشتر بدانیم

  

نویسنده : saeed shams ; ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٧/٢٤
تگ ها :

روش حفظ قرآن

 

ماه مبارك رمضان فرصت خوبي براي حفظ قرآن است

حفظ قرآن ، مورد سفارش پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) و امامان معصوم(عليهم السلام) قرار گرفته است . اميدواريم با عنايت خداوند متعال شما نيز بتوانيد به حفظ قرآن موفق شده و به فرموده هاى قرآن نيز عمل كنيد .

رعايت نكات ذيل ، شما را در اين راه كمك مى كند :

1 . در همه كارها و بخصوص در اين راه از خداوند متعال كمك بخواهيد ;

2 . سعى كنيد ، هميشه و مخصوصاً موقع حفظ با وضو باشيد ;

3 . قرآن را زير نظر استاد حفظ كنيد ;

4 . حفظ قرآن را از جزء سى ام شروع كنيد ;

5 . در كار حفظ ، مداومت داشته باشيد ;

6 . براى حفظ ، برنامه ريزى داشته باشيد و بر مغز فشار نياوريد ;

7 . به مقدار كم ، ولى خوب حفظ كنيد ;

8 . زمانى كه آرامش فكرى داريد ، قرآن را حفظ كنيد ;

9 . قرآن را در محلى آرام و بدون سر و صدا حفظ كنيد ;

10 . در كار حفظ نظم داشته باشيد ;

11 . موقع راه رفتن ، قرآن را حفظ نكنيد ;

12 . از يك قرآن مشخص با قطع متوسط و خط عثمان طه استفاده كنيد ;

13 . هنگام حفظ ، آيه ها را با صداى متوسط قرائت كنيد ;

14 . سعى كنيد هنگام حفظ ، ترجمه آيه ها را ملاحظه كنيد ;

15 . براى از بين بردن اشتباه هاى حفظى ، آن چه را حفظ كرده ايد ، براى ديگرى بخوانيد ;

16 . آيه هاى حفظ شده را هميشه تكرار كنيد ;

17 . به نوارهاى ترتيل گوش كنيد ;

18 . از غذاى مطبوع ، مناسب و به موقع استفاده كنيد .

روش حفظ آيه ها

آيه هايى را (نصف صفحه يا كمتر) در نظر گرفته ، چند بار از روى قرآن تلاوت كنيد ; سپس كلمه به كلمه تكرار كرده ، آنها را به خاطر بسپاريد . روزهاى بعد ، آيه هاى جديد را حفظ و آيه هاى حفظ شده را تا ده روز تكرار كنيد . بعد از ده روز ، تكرار روزانه لازم نيست ; بلكه تكرار هفته اى يك بار كافى است . با زياد شدن آيه هاى حفظ شده ، هر روز مقدارى از آنها را تلاوت كنيد تا در طول هفته همه آيه هاى حفظ شده مرور شود .

روش حفظ شماره آيه ها

ابتداى آيه ها را در يك طرف كاغذ و شماره آيه ها را در مقابل آن بنويسيد . همان طور كه ترجمه لغت ها را حفظ مى كنيد ، شماره آيه ها را نيز به خاطر بسپاريد . حفظ قرآن با شماره آيه ، هر چند مشكل است ، امّا فوايدى نيز دارد ، مثلاً : اگر حافظ قرآن در حين تلاوت ، آيه اى را فراموش كند ، با به ياد آوردن شماره آيه ، متن آيه نيز به خاطر خواهد آمد .

  
نویسنده : saeed shams ; ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٧/۸
تگ ها :

فلسفه روزه گرفتن

همانطور كه مى دانيد انسان علاوه بر جنبه مادى و جسمى ، داراى جنبه معنوى و روحى هم هست و هر يك از آنها در رسيدن به كمال مطلوب خود ، برنامه هاى خاصى احتياج دارند ، كه يكى از برنامه هاى جنبه معنوى تقوا و پرهيزگارى است به اين معنا كه اگر انسان بخواهد خودش را از جنبه معنوى ارتقاء دهد و به عالم طهارت و رفعت متصل كند ، اولين چيزى كه بايد بدان ملتزم بشود جلوگيرى از افسار گسيختگى خود است . او نبايد خود را سرگرم لذت هاى جسمى و شهوات بدنى كند ، بايد خود را بزرگتر از آن بداند كه زندگى مادّى را هدف بپندارد .

بهترين ، نزديك ترين ، مؤثرترين و عمومى ترين راهى كه افراد را در اين امر (تقوا) مى تواند كمك كند، روزه است كه با پرهيز از خوردن ، آشاميدن و شهوت جنسى ، علاوه بر اين كه نيروى خويشتن دارى از گناهان در آنان قوت مى گيرد ، به تدريج بر اراده خود مسلط مى شوند و در برابر هر گناهى عنان اختيار را از كف نمى دهند.

 قرآن مي گويد:اى افرادى كه ايمان آورده ايد روزه بر شما نوشته شد ; همان گونه كه پيشينيان از شما نوشته شده تا پرهيزگار شويد .»

روزه ، علاوه بر فايده معنوى (تقوا) فايده هاى ديگرى هم دارد :

الف ) اثر اجتماعى روزه ، روزه ، درس مساوات و برابرى در ميان افراد اجتماع است . با انجام اين دستور مذهبى ، افراد متمكن ، وضع گرسنگان و محرومان اجتماع را به طور محسوس در مى يابند ، و اين باعث مى شود كه به كمك محرومان بشتابند امام صادق (عليه السلام)مى فرمايد : «روزه به اين دليل واجب شد كه ميان فقير و غنى مساوات برقرار گردد ، و اين بدان جهت است كه غنى ، طعم گرسنگى را بچشد و نسبت به فقير اداى حق كند ، چرا كه اغنيا معمولا هر چه را بخواهند براى آنها فراهم است . خدا مى خواهد ميان بندگان خود مساوات باشد ، و طعم گرسنگى و درد و رنج را به اغنيا بچشاند تا به ضعيفان و گرسنگان رحم كنند» .

ب ) اثر بهداشتى و درمانى ، عامل بسيارى از بيمارى ها ، زياده روى در خوردن غذاهاى مختلف است ; چون مواد اضافى جذب نشده به صورت چربى هاى مزاحم در نقاط مختلف بدن ، يا چربى و قند اضافى در خون باقى مى ماند . اين مواد لجنزارهاى متعفنى براى پرورش انواع ميكروب هاى عفونى است ، و در اين حال ، بهترين راه براى مبارزه با اين بيمارى ها نابود كردن اين لجنزارها از طريق روزه است . پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) مى فرمايد : «معده خانه تمام دردها و امساك (روزه ) بالاترين داروهاست .»

علت اين كه ماه رمضان براى روزه گرفتن انتخاب شده اين است كه اين ماه بر ساير ماه ها برترى دارد ، در اين ماه ، «قرآن » كتاب هدايت و راهنماى بشر كه «فرقان » است و با دستورها و قوانين خود روش هاى صحيح را از ناصحيح جدا كرده و سعادت انسان ها را تضمين نموده ، گرديده است و در اين ماه ، شب قدر قرار دارد كه بهترين شب سال است و مقدّرات انسان در آن مشخص مى شود ; «شهر رمضان الذى انزل فيه القران هدًى للناس و بينات من الهدى والفرقان .. .» در روايات اسلامى نيز چنين آمده است كه همه كتاب هاى بزرگ آسمانى ، در اين ماه نازل شده اند ; به اين ترتيب ، ماه رمضان كه همواره ماه نزول كتاب هاىبزرگ آسمانى و ماه تعليم و تربيت بوده بر ماه هاى ديگر برترى محسوسى دارد .

  

نویسنده : saeed shams ; ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٧/۳
تگ ها :