انتخابات و قرآن

سلام دوستان!

 مدتی بود که وبلاگ از قرآن بپرس به روز نشده بود اما امروز با توجه به اهمیت بسیار زیاد موضوع انتخابات تصمیم گرفتم پاسخی را درباره انتخابات برای دوستان بنویسم

به نظر شما ملاک در انتخاب افراد چیست؟ وظیفه یک مسلمان در این مورد چست؟ آیا می خواهید این پرسش را با قرآن در میان بگذاریم؟ و دیدگاه قرآن را در این مورد بدانید؟

 اگرشما  به آياتى كه درباره انتخاب افراد از سوى خداوند يا پيشوايان معصومعليهم السلام آمده،  مرورى داشته باشید به اين مطلب رهنمون مى شویدكه در انتخاب افراد در هر جايى مسلمان بايد دو امر را ملاک قرار دهد:

1. صلاحيت افراد 2.تعهد آنان

در داستان انتخاب طالوت در قرآن آمده است، برخى انگيزه هاى غير الهى، مانند نَسَب عالى و ثروت فراوان را ملاك انتخاب فرمانده و رهبر مى دانستند; «قَالُوا أَنَّى يَكُونُ لَهُ الْمُلْكُ عَلَيْنَا وَنَحْنُ أَحَقُّ بِالْمُلْكِ مِنْهُ وَلَمْ يُؤْتَ سَعَةً مِّنَ الْمَال;(بقره،247) گفتند: چگونه او بر ما حكومت كند با اين كه ما از او شايسته تريم و او ثروت زيادى ندارد»، ولى پيامبرشان در مورد انتخاب طالوت به آنان گفت: «إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَـهُ عَلَيْكُمْ وَزَادَهُ بَسْطَةً فِى الْعِلْمِ وَالْجِسْمِ وَاللَّهُ يُؤْتِى مُلْكَهُ مَن يَشَآءُ وَاللَّهُ وَ سِعٌ عَلِيمٌ;(بقره،247) خدا او را بر شما برگزيد و او را در علم و ]قدرت[ جسم وسعت بخشيده است.» از اين آيه به خوبی بدست می آید که امت اسلامى، در انتخابات دو وظيفه بسيار حساس بر عهده دارد كه اگر آن ها را رعايت نكند، وظيفه دينى خود را انجام نداده و در پيشگاه خداى متعال مقصر است.

1.فردى را كه مى خواهد انتخاب كند، تنها براى رضاى خدا و مصلحت امت اسلامى انتخاب نمايد و در انتخاب او هيچ انگيزه اى، غير از انتخاب اصلح كه تنها راه حاكميت صالحان است نداشته باشد.    

2.منتخب خود را به طور كامل شناخته و او را در ديانت و صداقت، امتحان كرده باشد و ميزان كارايى او را براى كارى كه انتخاب مى كند بداند. چنان كه در قرآن كريم آمده است: «إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَن تُؤَدُّوا الاَْمَـنَـتِ إِلَى أَهْلِهَا;(نساء،58) خدا به شما فرمان مى دهد كه امانت ها را به صاحبانشان بازگردانيد». امروز، اداره جامعه اسلامى، امانتى است كه از سوى مردم به مسئولين سپرده مى شود، لذا وظيفه مردم است اين امانت را به كسانى كه اهليت و صلاحيت دارند بسپارند.

  
نویسنده : saeed shams ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۳/٢۳
تگ ها :