آزادی زن حقوق زنان
از ديدگاه قرآن ، انسانها (چه مرد و چه زن ) از نظر حقيقت انسانيت و مسايل ارزشى يكسانند و هيچ يك برديگرى جز به تقوا و عمل صالح بيشتر برترى ندارد ((إِن َّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَـــكُمْ )) (حجرات ، 13); ((مَنْ عَمِلَ صَـــلِحًا مِّن ذَكَرٍأَوْ أُنثَىـ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَوـةً طَيِّبَةً وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُواْ يَعْمَلُون َ)) (نحل ، 97) يعنى هر كس ، مرد يا زن ، كارشايسته كند و مؤمن باشد; قطعاإ او را با زندگى پاكيزه [و نيكو]يى حيات [واقعى ] مى بخشيم و يقيناإ بهتر از آنچه انجام داده اندبه آنان پاداش مى دهيم . ))
قرآن ، اگر در جايى از مردان شايسته اى همچون لقمان حكيم سخن مى گويد، در جاى ديگر نيز از زنان شايسته نام مى برد;مانند همسر فرعون (تحريم ، 11) و حضرت مريم (آل عمران ، 42) و. . .همانگونه كه مردان داراى انديشه ، اراده و اختيارند و براى رسيدن به تكامل و قرب الهى ، وظايف و تكاليفى بر عهده ءآنهاست ، زنها هم همين گونه هستند و در اين جهت ، هيچ امتيازى بين زن و مرد وجود ندارد; ولى در بعضى احكام و وظايف با يكديگر متفاوتند

هر كه را بهركارى ساخته ا ند از شير حمله خوش بود و از غزال رم
.در علم فيزيولوژى هم گفته شده كه زنان از نظر مغز، قلب ، شريانها، اعصاب و عضلات بدنى ، با مردان تفاوت دارند. درزندگى زنان ، ((احساس )) و در حيات مردان تعقّل غلبه دارد (البته متوسط زنان و مردان اين گونه هستند)
قوانين قرآن هم با آفرينش انسان سازگار است، و به خاطر همين تفاوت ، قرآن وظايف و تكاليف عمومى و اجتماعى كه به تعقل و صلابت بيشترى نياز دارد، مانند حكومت ، امامت ، قضاوت ، جهادابتدايى و مرجعيت به عهدهء مردان و وظايفى را كه ارتباطش با احساس بيشتر از تعقّل است و زن ، بهتر ازمرد مى تواند از عهده آن برآيد; مانند پرورش و تربيت اولاد و آشنا كردن آنها به وظايف اجتماعى ، تدبير منزل و برخى ازكارهاى اجتماعى را بر عهدهء زنان قرار داده است؛ البته زن مى تواند مجتهد شود.ممكن است زنى به درجه اجتهاد و فقاهت برسد و در سايه آن ، شاگردان مردى تربيت كنند كه برخى از آنان به مقام مرجعيت برسند. هم چنين طبق برخى از نظرها، امكان دارد كه زن مرجع تقليد براى زنان باشد، همان گونه كه مى تواند امام جماعت براىبانوان باشد.

/ 2 نظر / 2 بازدید
safa

عرض قالب زياده، برای خوندن نوشته ها بايد مدام موس رو حرکت داد در ضمن عکسها باز نميشند

سعید شمس

دوست عزیز نیاز به راهنمایی دارم نمی تونم عرض را کم کنم