هدايت و ضلالت در قرآن

چرا خداوند مى فرمايد: من هر كس را دوست داشته باشم هدايت خواهم كرد؟ آيا هدایت شامل حال افراد ديگر نمى شود؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 پاسخ :نخست باید توجه داشت که هدايت پنج مرتبه دارد:

 1. فطرى و غريزى؛ که هدايت در آيه ((ربنا الذی اعطی کل شیی خلقه ثم هدی  )) (50/طه) ناظر به اين معنا است .

 2. عقلانى؛ ((قوهء تفكر)) که به انسان ارزانى شده و روايات از آن به ((رسول باطنى )) تعبير مى کنند، .

 3. هدايت بیرونى؛ كه از طريق ((ارسال پيامبران )) انجام گرفته و در روايات از آن به ((رسول ظاهرى )) تعبير شده است (وان من امه الا خلا فیها نذیر؛هیچ امتی نیست مگر اینکه پیامبری داشته باشد).

این سه فراگير و عام است و شامل تمامی انسانهاى مؤمن و كافر مى شود. 

 4.توفيق و عنايت رحمانى كه ويژهء بندگان خاص است و آيه شريف ((و یزید الله الذین اهتدوا هدی؛ و خداوند بر هدايت ، هدايت يافتگان مى افزايد. ))(مريم /76)، به اين مرتبه از هدايت اشاره دارد.

  5. قدرت ايمانى ويژه و فوق العاده اى كه عصمت را به دنبال دارد. و مقصود از هدايت در آيه (اولئک الذین هدی الله فبهدهم اقتده) (90/انعام )اين مرتبه از هدايت است .

 این دو مرتبه، نتيجهء شايستگى هاى فردى و عمل صالح بوده و تنها به گروه خاصى از بندگان خداوند اختصاص دارد. مثلا قرآن یکجا فرموده: (فمن تبع هدای فلا یضل ولا یشقی؛ کسی که هدایتم را پیروی کند گمراه و بد عاقبت نخواهد شد) (طه/123) جای دیگر به برخی از امور که لیاقت را در او ایجاد می کند، اشاره کرده می فرماید:(فمن اتقی و اصلح فلا خوف علیهم و لا هم یحزنون؛ کسانی که پرهیزگاری کنند و به صلاح آیند،بیمی بر آن ها نیست و خود غمگین نمی شوند) ( اعراف/35)

آخرین مرتبه كه به همراه عصمت  است ، ويژهء پيامبران و ائمه (عليهم السلام )می باشد و مرتبهء چهارم ، از آنِ ساير بندگان شايستهء خداوند است.

 پس این که قرآن می فرماید: خداوند هرکدام از بندگان را که بخواهد،هدايت(یهدی من یشاء)  و هرکه را بخواهد، گمراه مى كند((ويضّل من يشاء)) ، مربوط به اين دو مرحله اخیر است. و در اين آيات مقصود از هدايت، توفيقى افزون تر و رهنمونى بيشتر است؛ يعنى هدایت ویژه خداوند، شامل حال كسانى می شود كه با اعمال خود و پیمودن مراحل قبلی هدایت، شايستگى ولیاقت یافته باشند؛ و گمراهی و محرومیت از مراحل بعدی را شامل حال کسانی خواهد کرد که بوسیله اعمال ناشایست خود؛ برای مراحل بعدی لیاقت نیافتند، مثلا کسانی که خود را اصلاح نکنند و یا پرهیزگاری نکنند از مراحل اولیه هدایت پیروی نکرده اند و از مراحل ویژه هدایت خود را محروم کرده اند.

 

 

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
masoud

من درباره جنين شناسی در قران وبلاگ دارم . اگه خواستی بخون

خبرگزاري حوزيان

سلام دوستم سعید شمس و ممنونم از ديدارت. به باور من، مقدمات هدایت از سوى بندگان فراهم مى شود. نافرمانی خدای منان و ارتکاب گناه همچون ابرهاى تيره و تارى بر آئينه قلب سايه مى افكند و اجازه درك حقايق را به او نمى دهد. انسانها در برابر هدايت‏هاى الهى عكس‏العمل‏هاى مختلفى بروز مى‏دهند. برخى آن را به اختيار خود پذيرا مى‏شوند و برخى به آن توجهى نمى‏كنند.

خبرگزاري حوزيان

نکته بعدی در تقابل ميان هدايت و ضلالت و اموری از اين دست است که در نوشته تان به خوبی آن را شکافته ايد. با اجازه ديدگاهم را در تين مورد نيز بيان می کنم. برخى آيات قرآن كريم، هدايت و ضلالت، عزّت و قدرت، رزق و سلامت و حتى حسنات و سيئات را به مشيّت و تقدير الهى نسبت مى‏دهد (مانند آيه 4 سوره ابراهيم، آيه 26 سوره آل‏عمران، آيه 22 و 58 سوره ذاريات و آيه 8179 سوره شعراء و آيه 78 سوره نساء) برخى ديگر از آيات هدايت و ضلالت، عزت و قدرت و... را به خود انسان نسبت مى‏دهد. (مثل آيه 17 سوره فصلت، آيه 53 سوره انفال، آيه 47 سوره يس و آيه 41 سوره روم).

خبرگزاري حوزيان

گفته‏اند: مقصود از انتساب افعالى چون ملك، عزت، ذلت و غفران و امثال آن به مشيّت و اراده خدا اين نيست كه كارهاى او به گزاف و بى‏معيار باشد، بلكه منظور آن است كه خداوند متعال در كارهاى خود، از ناحيه كسى مجبور نيست. آنچه انجام مى‏دهد، تنها با مشيّت و اراده خودش مى‏باشد و در عين حال، تمام افعالش بر مصلحت دايمى جريان دارد. خدای متعال، منشأ تمام حقايق جهان هستى است. برخى نيز گفته‏اند: مفهوم اين گونه آيات اين است كه انسان در گرايش به ايمان يا كفر، هيچ نقشى ندارد. اين خداست كه كسى را به سوى ايمان يا كفر سوق مى‏دهد.

خبرگزاري حوزيان

لذا قرآن پيوسته ذلت را از آن كفار و بدكاران، بر اثر كفر و بدكارى مى‏داند. خداوند مى‏فرمايد: ضُرِبَتْ عَلَيْهِمُ اَلذِّلَّةُ وَ اَلْمَسْكَنَةُ .... ذلِكَ بِأَنَّهُمْ كانُوا يَكْفُرُونَ بِآياتِ اَللَّهِ وَ يَقْتُلُونَ اَلنَّبِيِّينَ بِغَيْرِ اَلْحَقِ‏ (سوره بقره، آيه 61) وَ اَلَّذِينَ كَسَبُوا اَلسَّيِّئاتِ‏ ... تَرْهَقُهُمْ ذِلَّةٌ (سوره يونس، آيه 27) افزون بر آن، احاديثى هم در تاييد اين مدعا از جانب معصومين(ع) نقل شده است. ر.ك: هدايت در قرآن، آيةالله جوادى آملى، نشر رجاء. مرا دعا کن.

خبرگزاري حوزيان

لذا انسان‏ها در پذيرش دين و يا كفر اختيارى ندارند. (ر.ك: فخر رازى، تفسير كبير، جلد 8، صفحه 6)اين دو گروه از آيات هيچ منافاتى و تناقضى وجود ندارد.زيرا قضا و قدر، مشيّت و اراده و علم و عنايت حق تعالى، علتى است در طول علل طبيعى، نه در عرض آن‏ها. همه چيز در عين اين كه فعل فاعل نزديك خود است، فعل خداوند هم مى‏باشد؛ لذا عزّتى كه خداوند مى‏بخشد در واقع به نتيجه رساندن آن مقدماتى است كه به وسيله انسان انجام شده است و ذلّتى هم كه خداوند دامن‏گير انسان مى‏كند، در حقيقت تحقق عينى بخشيدن به كارهاى بدى است كه از ناحيه انسان انجام گرفته است. چون كارهاى خدا از روى حكمت و علت است، بايد علت ذلّت و عزّت را در خود شخص جست‏وجو كرد.

مركز فرهنگي شهيد آويني

از سایت شما دیدن کردیم بالندگی و پیشرفت و عزت شما آرزوی ما است -منتظر حضور سبز شمائيم . پيام فراموش نشود در ضمن مطالعه دقیق موارد استفاده شده خالی از لطف نيست . سری هم به قسمت آرشیو بزنید و از مطالب روزهای قبل استفاده کنید - پیام پیام فراموش نشود . معرفی ما به دوستان فراموش نشود .لینک بزنید . در ضمن در قسمت حاشیه راست سایت نکات ارزنده ای ثبت گردیده - يا علی - منتظر شما هستيم - ما را هم به جمع دوستان اضافه کنید . به اينجا هم سری بزنيد www.mfshavini.blogfa.com

سید محسن

به نام حضرت دوست ..... سال ۱۳۸۳ به پايان رسید و آخرين جمعه آن نيز گذشت و ما همچنان چشم انتظار ظهور (( منتظر )) باقی مونديم ..... سالی پر از فراز و نشيب را با تمام شيرينيها و تلخيهايش سپری کرديم. و اکنون لحظه شماری شروعی ديگر را به نظاره نشسته‌ايم. انشاء الله که سال جديد، سال عشق و صفا - شور و شعور برای همه شما عزيزان باشد ..... انشاء الله که در سال جديد تحولي بزرگ صورت گيرد و سال جديد با خوشيها و ارمغانهاي بسيار فرا برسد. و انشاء الله که با ظهور مهدی (عج) تمامی دلتنگيهامون به پايان برسد.............. در پناه حضرت دوست

خبرگزاری حوزويان

سلام و ممنونم از حضورتان. موفقيتتان آرزوی من است. آپ ديت شديد مرا خبر نماييد.

سيد محسن

به نام حضرت دوست .......... / ای دلدار دل خراب است و ديده بی تاب دور دار از ما خرابی و بی تابی ........... / در پناه حضرت دوست