ملاک و معیار رفتار عادلانه

...ادامه مباحث عدالت ۴

«اِنَّ اللّهَ يَأمُرُ بِالعَدلِ...» (نحل، 90)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 خیلی ها از رفتار عادلانه و عدالت اجتماعی سخن می گویند اما  از کجا بفهمیم کدام رفتار مطابق عدل است ؟

براى ايجاد عدالت و رفتار عادلانه، بايد عدالت و معيارهاى تشخيص آن را شناخت. عدالت يعنى هر چيزى در جاى خودش باشد، پس هرگونه انحراف، افراط، تفريط، تجاوز از حد و تجاوز به حقوق ديگران بر خلاف اصل عدل است.

براى تشخيص مصاديق عدل بايد از عقل و شريعت كمك گرفت. عقل انسان به نيكويى عدل و زشتى ظلم حكم مى كند و مصاديق كلى عدل و ظلم را تشخيص مى دهد. مثلاً عقل هر انسانى كشتن كودكان بى گناه را ظلم مى داند و زشت مى شمارد.

بسيارى از مصاديق جزئى را نمى توان از راه عقل تشخيص داد و بايد براى تشخيص آن ها به شريعت رجوع كرد؛ زيرا تمام احكام دين بر پايه عدل استوار است.

 حضرت اميرالمؤمنين(عليه السلام) در مورد قرآن كريم مى فرمايد: قرآن سرچشمه عدالت و نهر جارى عدل است. بنابراين، از طريق عقل و قرآن و روايات مى توان عدالت را تشخيص داد.

عدالت در سه زمينه مطرح مى شود:

1. عدالت در  اعتقاد : و آن در صورتى تحقق مى يابد كه به آنچه حق است ايمان بياوريم;     

2. عدالت در صفات و رفتارهاى شخصى؛ که متوقف بر اين است آنچه موجب سعادت انسان است را انجام دهيم و از آنچه مايه شقاوت است، دورى نماييم.

3. عدالت در جامعه؛ و آن در صورتى تحقق مى يابد كه هر چيزى را در جاى خودش قرار داده، هر كسى كه از نظر عقل يا شرع مستحق پاداش است، پاداش داده شود، و اگر مستحق كيفر است، كيفر داده شود، و هر حقى به مستحق آن داده شود.

 اگر رفتارهاى انسان در اين سه زمينه با معيارهاى تشخيص عدالت سازگار بود، رفتارى عادلانه خواهد بود.

/ 3 نظر / 4 بازدید
سعید مطلق

با سلام سئوالی داشتم :با توجه به فرق مختلف شیعه که افراد مختلفی را به عنوان امام اعلام می کنند و طبعا احادیثی درباره آن امامها دارند راه تشخیص امام چیست؟

آزاده

سلام وبلاگتون خیلی خوب وکامله! اگه اشکالی نداره میخوام از مطالبش تو وبلاگم استفاده کنم! به من هم سری بزنید...

سعید مطلق

بروز تر باش جواب سئوالم را تا حدودی خودم بهش رسیدم ولی اینکه باید زور بزنیم تا جواب را پیدا کنیم نشان کم کاری حوزه های علمیه است