پيامبر امی

نگارمن كه به مكتب نرفت و خط ننوشت

به غمزه مسئله آموز صد مدرس شد

پرسيده اند در آيات شريفه قرآن كريم آمده است كه رسول اكرم(صلى الله عليه وآله) امّى بوده اند ; چطور مى توان آن را توجيه كرد ، در حالى كه خود آن حضرت هميشه به آموزش و كسب علم سفارش مى كردند؟

جواب اين سئوال به اختصار:

در اين كه پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) به مكتب نرفت و خط ننوشت ، ميان مورخان بحثى نيست ; همچنان كه در آيه شريفه 48 سوره عنكبوت نيز به آن تصريح شده.

 در محيط حجاز افراد با سواد به اندازه اى كم بود كه در «مكّه » كه مركز حجاز بود ، تنها اين تعداد در مردان از 17 نفر تجاوز نمى كرد كه مى توانستند بخوانند و بنويسند و از زنان نيز تنها يك زن بود كه سواد خواندن و نوشتن داشت .

در هر حال ، وجود اين صفت در پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) تأكيدى بر زمينه نبوت او بود تا هر گونه احتمالى درباره ارتباط او با ديگران جز ارتباط به خداوند متعال و جهان ماوراى طبيعت در زمينه دعوت او منتفى گردد . بعد از بعثت او نيز به همان حال «امّى بودن » تا پايان عمر باقى ماند . ولى يادآورى اين نكته لازم است كه درس نخواندن ، غير از بى سواد بودن است ; به تعبير ديگر ، هيچ مانعى ندارد كه آن حضرت ، به تعليم الهى ، «خواندن » و يا «خواندن و نوشتن » را بداند ، بى آن كه نزد انسانى آن را فرا گرفته باشد ; زيرا چنين اطلاعى بى ترديد از كمالات انسانى است و مكلمّل مقام نبوت است . شاهدش آن است كه در روايات نقل شده : پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) مى توانست بخواند و يا هم توانايى خواندن و هم توانايى نوشتن داشت; امّا براى اين كه جايى براى كوچكترين ترديد براى دعوت او نماند ، از اين توانايى استفاده  نمى كرد .

پست جدید از قرآن بپرس را در پارسی بلاگ ببینید موضوع آن این است برای مسایل دین به چه کسی باید مراجعه کرد؟

/ 3 نظر / 4 بازدید
ت م

سلام حضور سبز شما و خواندن مطالبتان همواره مايه بالندگی ماست .

مريم

خير! اشتباه فرموديد.. زمانی که خداوند در غار حرا به پيامبر اکرم (ص) فرمودن: اقرا باسم ربک الذی خلق.. و پيامبر خوندن.. يعنی ديگه صفت امی بودن رو به پيامبر دادن درست نيست.. مگه ميشه پيامبر ه امتی امی باشه ؟ اين ديگه چه پيامبری ه که بی سواد ه و خواندن و نوشتن بلد نيست؟ بله!‌پيامبر بدون آموزش خواندن و نوشتن رو ياد گرفت و ديگه امی نبود! پيامبر از علم خواندن و نوشتن استفاده ميکرد! اين هم يک اعجاز است!

مريم

اما شما در قبال حرف هاتون مسئوليد! بايد مراقب بود برای اينکه از بزرگی و عظمت پيامبرمون بگيم اشتباها چيزی رو بيان نکنيم که ايشون رو نه تنها بزرگ و والا مرتبه نشون نده بلکه ايشون رو از فرد امی هم کمتر نشون بديم!.. شاد باشيد و خدا به شما توفيق بده و علمتون رو زياد کنه.. حالا که نيتتون خيره!!