انتخابات و قرآن

سلام دوستان!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 مدتی بود که وبلاگ از قرآن بپرس به روز نشده بود اما امروز با توجه به اهمیت بسیار زیاد موضوع انتخابات تصمیم گرفتم پاسخی را درباره انتخابات برای دوستان بنویسم

به نظر شما ملاک در انتخاب افراد چیست؟ وظیفه یک مسلمان در این مورد چست؟ آیا می خواهید این پرسش را با قرآن در میان بگذاریم؟ و دیدگاه قرآن را در این مورد بدانید؟

 اگرشما  به آياتى كه درباره انتخاب افراد از سوى خداوند يا پيشوايان معصومعليهم السلام آمده،  مرورى داشته باشید به اين مطلب رهنمون مى شویدكه در انتخاب افراد در هر جايى مسلمان بايد دو امر را ملاک قرار دهد:

1. صلاحيت افراد 2.تعهد آنان

در داستان انتخاب طالوت در قرآن آمده است، برخى انگيزه هاى غير الهى، مانند نَسَب عالى و ثروت فراوان را ملاك انتخاب فرمانده و رهبر مى دانستند; «قَالُوا أَنَّى يَكُونُ لَهُ الْمُلْكُ عَلَيْنَا وَنَحْنُ أَحَقُّ بِالْمُلْكِ مِنْهُ وَلَمْ يُؤْتَ سَعَةً مِّنَ الْمَال;(بقره،247) گفتند: چگونه او بر ما حكومت كند با اين كه ما از او شايسته تريم و او ثروت زيادى ندارد»، ولى پيامبرشان در مورد انتخاب طالوت به آنان گفت: «إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَـهُ عَلَيْكُمْ وَزَادَهُ بَسْطَةً فِى الْعِلْمِ وَالْجِسْمِ وَاللَّهُ يُؤْتِى مُلْكَهُ مَن يَشَآءُ وَاللَّهُ وَ سِعٌ عَلِيمٌ;(بقره،247) خدا او را بر شما برگزيد و او را در علم و ]قدرت[ جسم وسعت بخشيده است.» از اين آيه به خوبی بدست می آید که امت اسلامى، در انتخابات دو وظيفه بسيار حساس بر عهده دارد كه اگر آن ها را رعايت نكند، وظيفه دينى خود را انجام نداده و در پيشگاه خداى متعال مقصر است.

1.فردى را كه مى خواهد انتخاب كند، تنها براى رضاى خدا و مصلحت امت اسلامى انتخاب نمايد و در انتخاب او هيچ انگيزه اى، غير از انتخاب اصلح كه تنها راه حاكميت صالحان است نداشته باشد.    

2.منتخب خود را به طور كامل شناخته و او را در ديانت و صداقت، امتحان كرده باشد و ميزان كارايى او را براى كارى كه انتخاب مى كند بداند. چنان كه در قرآن كريم آمده است: «إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَن تُؤَدُّوا الاَْمَـنَـتِ إِلَى أَهْلِهَا;(نساء،58) خدا به شما فرمان مى دهد كه امانت ها را به صاحبانشان بازگردانيد». امروز، اداره جامعه اسلامى، امانتى است كه از سوى مردم به مسئولين سپرده مى شود، لذا وظيفه مردم است اين امانت را به كسانى كه اهليت و صلاحيت دارند بسپارند.

/ 6 نظر / 7 بازدید
علی جمالی

واقعا مطالب ارزنده و جالبی نوشته اید. امیدوارم بتوانید با ادامه این کار به رفع شبهات موجود در بین جوانان جامعه کمک کنید. من شبهاتی را در سایت http://efsha.co.uk نیز مشاهده کردم. اگر در رد این شبهات نیز تلاش کنید بسیار خوب است.

کاشف

سلام. وقت نکردم کامل مطلب وبلاگت رو بخونم. اما اجمالی یک نظر انداختم. خیلی عالی بود. یه سری هم به من بزن. و راهنمایی ام بکن. فکر کنم توی یک خط داریم کار می کنیم.

امیر

بسيار جالب بود اميدوارم موفق باشيد

آيات دلنشين

بياييد از همين امروز شروع كنيم.... روزي يك آيه ..... بشه زمزمه روزانه مون و در طول روز هي تكرارش كنيم و هي بهش فكر كنيم بياييد بخونيم .... بهش فكر كنيم و بعد هرچي به دلمون نازل شد زيرش بنويسيم.... و بعد دلنوشت هاي ديگران را هم بخونيم .... و توي همين فكر ها و نوشتن ها و خواندنها ... متذكر بشيم .. مومن –تر- بشيم.. وبلاگ «آيه هاي دلنشين» سعي ميكنه هر روز با يك آيه مهمان دل شما باشد ...شما هم با يك كليك مهمانش باشيد.... مطمئن باشيد با حضور و دلنوشتهاي شما ذيل آيه ها همانگونه خواهد شد كه بايد ... حتي سكوتتان هم زيباست... فقط بياييد ... بخوانيد ... و اگر خواستيد چيزي بنويسيد.... و درضمن ما مشتاقانه پذيراي نظرهاي گرانبهاي شما عزيزان هستيم براي هرچه بهتر شدن اين وبلاگ .... هدف = بخوانيم ... فكر كنيم... بفهميم ... درك كنيم... آنچه ميفهميم با ديگران در ميان بگذاريم و با هم درك بيشتري داشته باشيم .... از تمامي كساني كه اين خطوط را ميخوانند دعوت ميشود در اين همخواني و هم فهمي آيات دلنشين شركت كنند... هر كه با ماست : يا علي ... مدد ! آيات دلنشين منتظر حضور سبز شماست....

آيات دلنشين - الهه

سلام...باز هم آمدم بگويم با ما باش ... و به روز باش .... هر روز يک آيه مهمان آيات دلنشين باش...

حسين رهرو

سلام بر شما تبريک ميگم بخاطر وبلاگ قشنگ و خوبتون. اميدوارم که در کارتون موفق و ثابت قدم باشيد. کسانی که برای خدا مينويسند خدا هم حمايتشون ميکنه . امروز بيشتر از هر زمانی خدا و اسلام به ياری نياز داره با قلم يا قدم . مالی باشه يا بذل جان. دست خدا بهمراهتون.