عدل خدا و خلقت مخلوقات ناقص

فکر می کنم دیگه بیان مقدمات کافی باشه و شروع کنیم شبهات و پرسش ها را مطرح کردن و پاسخ دادن اولین پرسشی که فکر می کنم  در ذهن خیلی از شماها باشه اینه که:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

آیا وجود افراد ناقص الخلقه و عقب مانده های ذهنی و   مانند آن ها در میان مخلوقات خدا وند با عدل خدا منافاتی ندارد؟

پاسخ :خداوند متعال ، نظام آفرينش را براساس علم و حكمتش ، نظام علّى و معلولى و سببى و مسببى قرار داده است ; به اين معنا كه براى هر حادثه و پديده اى در عالم ، علتى وجود دارد، و هر علتى نيز معلولى مختص به خود دارد; مانند آتش كه سبب گرما، و نور كه سبب روشنايى هستند، و هيچ معلولى از علت خود و هيچ علتى هم از معلول خود جدا نيست . نمى شودآتش باشد; ولى نسوزاند.

در مورد ناقص الخلقه ها به تجربه علمى ثابت شده و در روايات هم آمده است که انعقاد نطفه در حال مستى , دوران قاعدگی,درحال مسموميت غذايى , دلهره و... آثار سويى روى نوزاد مى گذارد و همان گونه كه آتش سوزنده است ، چه انسان بداند و چه نداند هر غذا و روحيه اى هم اثر ذاتى و طبيعى خود را دارد; چه والدين و افراد ديگر از آن آگاه باشند و چه آگاه نباشند; مگراينكه چيز ديگرى مانع اثر گذارى آن شود يا اثر آن را خنثى كند; بنابراين هر يك از كَرى ، كورى ، فلجى و. . . علت خاصى داردكه تغذيه هاى ناصحيح ، نسل هاى گذشته ، افراد جامعه و ارادهء پدران و مادران در آن مؤثر بوده و باعث شده اين گونه افراد درجامعه پيدا شوند. و اين مسأله در اين موارد، نوزادان بى گناهند و خداوند نيز منزه است . علت آن والدين و كسانى هستند كه آگاهانه يا ناآگاهانه در تحقق  آن ها نقش داشته اند این اثر ذاتى و بازتاب عمل آنهاست .

 

/ 5 نظر / 18 بازدید
آدينه بوک

سلام. به فروشگاه اينترنتي کتاب و CD آدينه با تحويل رايگان هم سر بزنيد.

علي

سلام خسته نباشی دلاور هميشه مهدوی بمونی سری هم به ما بزن.

بیقرار ظهور

کار خوبی را آغاز کرده اید خدا قوت به ما هم سری بزن

علي

سلام از اينکه سر زدی ممنون. ان شا الله جز شفاعت شدگان بوسيله قرآن باشی. کارت عاليه چيزی که برا قرآن باشه دل پاک مخواد. ياعلی.

خلیل منصوری

دوست گرامی درباره عدالت مطلب زیبایی نوشته اید . سری هم به وبلاگ من بزن شاید مطبلم به دردتان بخورد.