حيا و عفت در زنان از منظر قرآن

شهادت حضرت زهرا صديقه کبری دخت رسول اعظم اولين فدايی راه ولايت تسليت

چرا خداوند در زندگى دختران شعيب به مسئله حيا توجه نموده است ؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

پاسخ :

1 . قرآن در نقل قصه و حوادث تاريخى براى عبرت و يا درس آموزى آيندگان ، مهمترين نكات و پرمحتواترين موارد را بيان مى كند .

2 . حياىِ دختران شعيب ـ على نبيناوآله وعليه السلام ـ و در مقابل برخورد حضرت موسى ـ على نبيناوآله وعليه السلام ـ از آموزنده ترين درس هاى تاريخى است كه قرآن براى زنان و مردان امت اسلامى مطرح نموده است .

3 . از آيه «فجاءته إحدئهما تمشى على استحياء قالت إنّ أبى يدعوك.. .» مى فهميم دختر حضرت شعيب هم در راه رفتن و قدم برداشتن و هم در سخن گفتن حيا داشت ; چون مفسران مى گويند : «تمشى على استحياء» ، يعنى به طرف حضرت موسى در حالى كه بسيار با حيا راه مى رفت و خود را پوشانده بود ، قدم بر مى داشت و وقتى به نزديكى هاى او رسيد ، ايستاد و با كمال حيا و عفت او را از طرف پدر دعوت به خانه كرد و در مقابل ، به هنگام بازگشت حضرت موسى ـ على نبيناوآله وعليه السلام ـ فرمود : من جلو مى روم ; اگر راه را اشتباهى رفتم ، مرا هدايت كن . اين عمل نيز حياى آن حضرت را مى رساند كه مجموع اين برنامه ها و ذكر آن ها در قرآن براى آن است كه مردان و زنانِ خداپرست از آن درس گرفته و حياى در زبان و عمل را برنامه زندگى خود قرار دهند تا به خيرات و نتايج آن برسند .

 

/ 3 نظر / 20 بازدید
مسلمان

اخه احمق تو با اين حرفات تازه ميخوای ثابت کنی که زنان هم انسانند.برو مغزت را اب بکش ای متحجر.شير مادرت حرامت باد که اينچنين انرا ضايع ميکنی.

يک دوست

دوست عزيز خيلی اين دشنام ها تو را نيازارد اينها با اين کار شخصيت خود را به همگان به نمايش گذاشته اند و اينان هستند که شير مادر خود را ضايع کرده اند نگران مباش

ابوالعلم

علت جلو رفتن موسی مسيله حيا نبود بلکه موسی منظورش اين بود که تو بايد ژيرو و مقلد و دنباله رو من باشی نه من دنباله رو تو