پرسش هاو پاسخ های قرآنی

وپرlogo.gif
حتما بخوانید
سلام
بحث امروز ما آزادی است

بسم الله الرحمن الرحيم

ديدگاه قرآن دربارهء آزادى انسان چيست ؟
واژه ((آزادى )) به معناى قدرت انتخاب ، رهايى و. . . است . قرآن كريم در آيات مختلف به تناسب خود، برخى ازآزادى ها را بر مى شمارد و حدود و ضوابط آن ها را نيز بيان مي کند.
((آزادى )) خود داراى انواع و اقسامى است كه برخى از اقسام آن و آيات مربوط به آن عبارتند از:
الف ) آزادى انديشه كه ، زير بناى انتخاب صحيح هدف ، مسير و شيوه زندگى وشرط برخوردارى از هدايت الهى است .
قرآن كريم مى فرمايد: ((. . . كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الاْ َيَــتِ لَعَلَّكُمْ تَتَفَكَّرُون َ; (بقره ، 219) . . . اين گونه ، خداوند آيات [خود را] براىشما روشن مى گرداند; باشد كه در [كار] دنيا و آخرت بينديشيد)). و در جايى ديگر براى انديشيدن برخى موضوعات و منابع را معرفى کرده است كه عبارتند از:
1. آفاق (سورهء ق ، آيات 6و7) 2. انفس (اسراء، 41) 3. تاريخ گذشتگان (طه ، 128) 4.دورى از تقليد كوركورانه و پرهيز از تعصب هاى غلط و جمود فكرى (بقره ، 170)
ب ) آزادى انتخاب دين ; قرآن كريم ، در راستاى تكريم انسان و احترام به اراده ، انديشه و شعور او، با نهى ونفىهرگونه تحميل عقيده و اجبار در امر انتخاب دين ، بر آزادى انسان در انتخاب و پذيرش دين و دعوت به آن به عنوان ابتدايى ترين حق انسانى تأكيد کرده است ; چنان كه مى فرمايد: ((لاَإِكْرَاهَ فِى الدِّينِ قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَى ِّ. . . ; (بقره ، 256) دردين هيچ اجبارىنيست و راه از بيراهه به خوبى آشكار شده است. . . )). و نيز آيات 217، سوره بقره و. . .
ج ) آزادى سياسى ; قرآن كريم با به رسميت شناختن حق دخالت در نظام سياسى و برخوردارى از حق انتخاب و با نهى ازاستبداد و استعباد و لزوم دخالت مردم در تعيين سرنوشت امور خويش آزادى سياسى آنان را تأمين كرده است . چنان كه مى فرمايد: ((وَشَاوِرْهُمْ فِى الاْ ءَمْر)) (آل عمران ، 159) و نيز سوره ها و آيات (فتح ، 10; توبه ، 6و58 و. . . )
د) آزادى بيان ; که در قرآن كريم به عنوان يك سنت الهى و توصيه اولياى او در قالب وجوه مختلفى نشان داده شده است ، آيات امر به معروف مانند 104 و 110 و 114 آل عمران ; 71 توبه و. . . و آيات مربوط به وجوب ارشاد مانند: 4 و 5والعصر و. . . از اين قبيل اند.كسانى كه به هر طريق دنبال سوء استفاده بوده و جامعه را دچار اضطراب مى كنند، در حقيقت منافق اند وخدادرباره آنان مى فرمايد: ((و هنگامىكه به آنان گفته مىشود: در زمين فساد نكنيد مى گويند: ما فقط اصلاح كننده ايم !)) (بقره ،11)((آنان كسانى هستند كه هدايت را به گمراهى فروخته اند و [اين ] تجارت آن ها سودى ندارد)). (بقره ، 16); همچنين خدا به پيامبر(ص) دستور مى دهد با آنان جهاد كند: ((اى پيامبر! با كفار و منافقين پيكار كن و بر آنان سخت بگير كه جاى گاهشان جهنمو بد فرجامى است )). (تحريم ، 9)بهترين راه مبارزه عموم مردم با منافقان ، شناسايى و رسوا نمودن آنان است .
23.gif27.gifبسم الله الرحمن الرحيم

سلام بر مهدی

سلام بر شهيدان
از سايت انگليسی ديدن کنيد
saedshams.20m.com
سايت انگليسي من

/ 3 نظر / 3 بازدید
سعید شمس

سلام دوستان منتظر اظهار نظرتون هستم لطفا کمکم کنيد يامهدی

safa

برای وبلاگتون يه کنتور بذاريد تا تعداد بازديدکننده ها لااقل برای خودتون معلوم باشه شايد دوستان از اينجا استفاده ميکنند ولی نظر نميدند همه که مثل من پر رو نيستن اينقدر پر حرفی کنند

سعید شمس

چشم حرف شما رو گوش کردم و این کارو کردم