جاودانگی دين اسلام

 

اسلام دين جهانی وجاویدان<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

خداوند برای هدايت بشر به او عقل وپيامبر داده عقل هادی درونی و پيامبران راهنمايان بیروني هستند

عقل که همواره دستگير او در مراحل گوناگون بوده ؛اما مي دانیم عقل به تنهایی کافی نبوده و پيوسته بشر به هادی بيرونی که به منزله چراغی روشنگر عقل او بوده نيازمند است وگرنه به بيراهه مي رود.

مي دانیم انسان از بدو خلقت در مسير رشد عقلانی بوده از اينرو با گذشت زمان خواستگاه دينی او نيز به تناسب رشدش تغيير کرده و توقعات بيشتری پیدا مي کند به بیانی ديگر رشد عقلانی اوباعث مي شود تا خواهان کمال بیشتر باشد ؛ بنابراين هر روز که بر اين رشد مي گذرد مي بايست برنامه ديني او نيز تغيير يافته و دستورات کامل تری به او محول گردد. پس هرچه در اين مسير رشد جلو تر مي رود مسئوليت بيشتری متوجه او مي شود .

دِن که  برای بشر همان برنامه زندگي برای رسيدن به سعادت اخروی و کمال است .اگر چه نزد خداوند یکي است ، اما دارای مراحل و نسخه هايي است که به تناسب همان رشد در هر زمان یکی ازآن نسخه ها عرضه مي شود .

اديان الهی که آمدند همين امر را دنبال مي کردند ، لذا با آمدن مرحله ای جديد برای بشر نسخه کامل تری جايگزين می شد تا آنجا که بشر به حدی از رشد رسيد که ديگر تحمل کامل ترين برنامه را داشته و آن مسئوليت بزرگ گريبان گير او گشت .

امروز ما در عصری بسر می بریم که عقل بشر خواهان کامل ترين نسخه دين الهی است ؛ لذا خداوند دين اسلام را به عنوان خاتم اديان برای ما فرستادبنابر این هر کس در اين عصر زندگی مي کند دِن دیگری از او پذيرفته نيست.

 

به آيات ذيل توجه کنيد:

1.ما كان ابرهيم يهوديّا و لا نصراني و لكن كان حنيفا مسلما و ما كان مِنَ المشرِكين ؛ابراهيم ، يهودى و نصرانى نبود; بلكه حق گرايى فرمانبردار بود و از مشركان نبود. ))آل عمران /67.

2.((إنّ الدّين عنداللّه الاسلــم و ما اختلف الّذين أوتوا الكتـب إلاّ من بعد ما جأهم العلم بغيا بينهم و من يكفُر بــءَايـت اللّه فَإن َّ اللّه سريع الحساب ; در حقيقت ، دين نزد خدا همان اسلام است و كسانى كه كتاب [آسمانى ] به آنان داده شده ، با يكديگر به اختلاف نيزنپرداخته اند; مگر پس از آنكه علم براى آنان [حاصل ] آمد. آن هم به سابقهء حسدى كه ميان آنان وجود داشت و هركس به آيات خداكفر ورزد، پس [بداند] كه خدا زودشمار است . ))اسلام ، به معناى تسليم در برابر فرمان خداوند است ;) آل عمران /19

3.((و مَن يَبتَغِ غَيرَ الاسلـم دينا فَلَن يقبَل مِنه و هو فى الاخرةِ مِن الخـسرين ; و هر كس غير از اسلام ، آيينى براى خود انتخاب كند،از او پذيرفته نخواهد شد; و او در آخرت ، از زيانكاران است ).آل عمران /85

4.((و إذ قال عيسى بن مريم يـبنى اسرائيل إنّى رسول اللّه إليكم مصدّقا لما بين يدىّ مِن التوريــة و مبشرّا برسولٍ يأتى مِن بعدىاسمه احمد; و [به يادآر] هنگامى كه عيسى بن مريم گفت : اى بنى اسرائيل ! من فرستاده خدا به سوى شما هستم و حقانيت توراترا كه در پيش روى من است تصديق مى كنم و شما را به پيامبرى بزرگوار كه اسم او احمد است و بعد از من خواهد آمدبشارت مى دهم . ) صف/6

5.((قُل يـأيّها النّاس إنّى رسول اللّه إليكم جميعا; بگو اى مردم ! من پيامبر خدا به سوى همهء شما هستم )) اعراف/158

 27.gif

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
رهگذر

به نام خالق محبت ... سلام بر شيفتگان محبت مولا علي ع ... آمدم و مطالعه كردم ... خيلي ممنون... بعد از خوندن مطالب قبلي هم خبر ميدم كه لينك كردم يا نه ... در زير سايه حق موفق و پيروز باشي... يامولاعلي