طول عمر امام زمان

با توجه به این که ایام تولد امام زمام عجل الله تعالی فرجه است جا دارد که بحثی را هم به آن بزرگوار اختصاص دهم<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

از موضوعاتی که پرسش برانگیز است طول عمر امام است که آیا با آیه 68 سوره یاسین منافاتی ندارد « خداوند متعال مى فرمايد : «و مَن نّعمّره ننكّسه فى الخلق أفلا يعقلون ; (يس ، 68) هر كس را طول عمر دهيم ، در آفرينش واژگونه اش مى كنيم ]و به ناتوانى كودكى باز مى گردانيم[  ; آيا انديشه نمى كنند ؟!»

جواب این است که گرچه قاعده کلی در مورد عمر بشر همان است که آیه اشاره کرده است لکن هیچ منافاتی بین طول عمر امام زمان و آیه شریفه وجود ندارد زیرا اولا این هم یکی دیگر از موارد استثنا در عالم خلقت است که خداوند به خاطر مصالحی که برای بشر در نظر گرفته انجام داده است. چون همان خدايى كه قادر به تنكيس (واژگون ساختن ) است ، قادر به عدم آن نيز مى باشد ; چنان كه قرآن كريم مى فرمايد : «و هو على كلّ شىء قدير... ; (مائده ، 120) و او ]خدا[ بر هر چيزى تواناست .. .» .

 خداوند متعال براى اصلاح جامعه بشرى و هدايت انسان به سوى كمال ، يكى از بندگان برگزيده خود را (امام زمان(عليه السلام)) طول عمر غيرعادى داده و از برخى جريان هاى معمولى و طبيعى مانند ضعف ، پيرى و.. . بر كنار داشته است .

ثانیا مطالعات و تحقيقات علوم طبيعى نيز نشان داده كه چنين طول عمرى ، امرى ممكن و طبيعى است و در گذشته نیز بارها افرادی با عمرهای طولانی زندگی کرده اند از جمله می توان به حضرت نوح علیه السلام و خضر نبی علیه السلام اشاره کرد

 

/ 0 نظر / 5 بازدید